Prírodou inšpirované algoritmyštudijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie |
||
Fyzika a konečná príroda - Finite NatureTáto kapitola je z veľkej časti motivovaná prácou Finite Nature od Edwarda Fredkina (Fredkin, 1992) a popisuje niektoré zaujímavosti. Podľa (Fredkin, 1992) celý svet, ktorý poznáme by mohol byť založený na diskrétnosti. Otázka diskrétny verzus spojitý svet zatiaľ nebola zodpovedaná a potvrdená. Na jednej strane je ťažké si predstaviť dôkaz, že niektoré vlastnosti sa nepodrobia diskrétnemu popisu bez ohľadu ako jemne, do akých detailov sa na tieto vlastnosti pozrieme. Na druhej strane, je zaujímavý fakt, že mnohé z vecí ktoré sme prednedávnom považovali za spojité dnes chápeme za diskrétne. Finite Nature predpokladá, že celý vývoj pôjde tým smerom, že na záver toho všetkého budeme môcť konštatovať, že všetko je diskrétne, vrátane času a priestoru. Hlavným dôsledkom Finite Nature je fakt, že každý objem časopriestoru obsahuje konečný počet informácií. Každá malá oblasť, bunka musí byť v jednom z konečného počtu stavov. Ak by budúci stav bunky závisel iba od stavu danej bunky a stavu jej susedov máme to šťastie, že existuje odvetvie matematiky, teória automatov, ktorá sa medzi iným zaoberá aj celulárnymi automatmi, ktoré by vedeli daný svet modelovať. Zaujímavosťou je, že podľa (Banks, 1971) existuje celulárny automat, ktorého bunky majú iba dva stavy, je dvojrozmerný a ktorého pravidlá susedstva sú definované iba na základe neumannovského susedstva (stavu severnej, južnej, východnej a západnej bunky) a ktorý je izomorfný s akýmkoľvek celulárnym automatom bez ohľadu počtu stavov, rozmeru alebo zložitosti pravidiel susedstva. Samozrejme, že takýto Banksov automatov bude potrebovať aspoň toľko výpočtového času ako ten čo simuluje, ale nakoľko je univerzálny dokáže spraviť to čo on. Celulárny automat a konečno-stavové automaty sú všetko formy počítača. Počítač je univerzálny ak môže simulovať akýkoľvek iný počítač. Každý počítač s ktorým sa stretávame je univerzálny a teda na jednoduchom PC môžeme simulovať najrýchlejší superpočítač. Neplatíme viac peňazí za to čo superpočítač dokáže, platíme za to ako rýchlo to dokáže. Pri pohľade na Finite Nature sa vlastne pozeráme na istý druh celulárného automatu. Otázkou ostáva, či tento automat je univerzálny. Bežný spôsob dôkazu je ukázať, že tento počítač dokáže simulovať nejaký známy univerzálny počítač. Samotný fakt, že fyzika, príroda nám umožňuje zostrojiť bežný počítač je dôkazom toho čo musí byť základným zákonom fyziky: "Základný proces fyziky je výpočtovo univerzálny".
Donald Knuth definuje informáciu ako zmysel priradený nejakým dátam. Finite Nature znamená, že svet je postavený na digitálnej informácií, ale doposiaľ nevieme všetko merať pomocou skalárnej veličiny ktorú voláme informácia. Toto nie je ľahká úloha nakoľko informácia ako energia, práca existujú v rôznych formách a preto nie je jednoduché použiť jednoduchú definíciu. Kinetická, poteneciálna energia, teplo, elektrika, chémia a iné sú všetko formy energie, kde jedna môže byť premenená na inú. Na druhej strane, pohyb alebo moment nemôže byť premenený na nič iné ako na pohyb. Aj napriek tomu, že nemáme úplne dobrú definíciu informácie, môžeme definovať zákon Zachovania informácií. V tomto ponímaní informácia je práve tým, čo v prípade ak by bol čas reverzibilný - bežal dozadu presne po takej dráhe akou išiel dopredu by umožnilo reverzibilnosť systému. Všetky reverzibilné systémy sa riadia zákonom zachovania informácií. (Fredkin, 1992) vysvetľuje vo svojej práci
zákon zachovania informácií nasledovne. Predstavme si 3-D reverzibilný celulárny
automat s definovanými pravidlami pre lokálne susedstvo siedmich buniek a to
sever, juh, východ, západ, hore, dole a predchádzajúci stav aktuálnej bunky.
Môžeme teda definovať funkciu
kde premenná Na to aby bol systém reverzibilný musí existovať ďalšia funkcia
Ak funkcie V klasickej fyzike si môžeme reverzibilnosť predstaviť založenú na tom, že žiaden dôsledok sa nemôže stratiť, pretože akokoľvek sa tento dôsledok zmenší stále bude existovať. Tento prístup potom môže viest i k takému pohľadu, že fakt, že o 5 rokov zasiahne Zem asteroid môže byt dôsledkom toho, že sa na mesiaci vplyvom gravitačnej sily zvalila skala dole kopcom pred dvoma miliardami rokov a jemne tak odchýlila obežné dráhy Zeme a asteroidov. Vybrané druhy dôsledkov Finite Nature:
|
||
Kontakt: Marek Bundzel |