Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Inštalácia



Ostatné kapitoly
Umelé ryby
Umelé mravce
GeNeSiS


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Inštalácia

Inštalácia

GeNeSiS je distribuovaný vo forme zdrojových kódov. Po ich stiahntí ich musíte rozbaliť a preložiť do spustiteľného formátu. Operačné systémy, na ktorých softvér určite "pobeží" sú: SunOS 4.1.x, Solaris 2.x (SunOS 5.x), SGI IRIX 4.x, SGI IRIX 6.x, Ultrix 3.x, Ultrix 4.x,Linux 1.2.x a vyšší, FreeBSD 4.1, HPUX, IBM AIX 4.x. Ako vidno jedná sa o najrôznejšie klony UNIX-u, takže by mal softvér bežať na akomkoľvek UNIX-e resp. jeho klone. V tejto podkapitole je popísaná inštalácia GeNeSiS verzia 2.2.1 pre OS Debian/GNU Linux a Gentoo Linux.

Predtým, než začnete inštalovať, mali by ste mať nainštalovaný prekladač jazyka C, bison, flex, systémové knižnice, knižnicu ncurses, knižnice grafického prostredia XFree86, no a samozrejme i hlavičkové súbory. Viac si o nutných prerekvizitách môžete prečítať v súbore genesis/src/README.

Z vyššie uvedených adries stiahnite súbor genesis2.2.1.tar.gz (4697 KB). Je to archív zdrojových textov a dokumentácie. Archív rozbaľte do nejakého adresára (môže nim byť napr. adresár pre dočasné súbory /tmp) pomocou príkazu tar takto:

tar xzf genesis2.2.1.tar.gz -C /tmp.

Nastavte sa do adresára, v ktorom sú zdrojové texty softvéru t.j. cd /tmp/genesis/src. Ak používate OS Linux, stiahnite si súbor genesis-2.2.1_Makefile.linux.gz [ .gz 16KB ] a rozbaľte ho napr. takto:

zcat genesis-2.2.1_Makefile.linux.gz > /tmp/genesis/src/Makefile.

Ak používate iný OS ako Linux, urobte si kópiu súboru Makefile.dist a to takto:

cp Makefile.dist Makefile.

V tomto súbore sú uložené pravidlá, ktoré spracováva program make a podľa nich zostavuje balík, tzn. že je tu popis ako preložiť zdrojové texty, kam nakopírovať spustiteľné súbory, knižnice atď. Ak nepoužívate OS Linux, budete si musieť upraviť Makefile vlastnoručne. Súbor je však veľmi dobre okomentovaný, takže sa v ňom hravo zorientujete. Ak používate prekladač gcc >= 3.0 môžete zapnúť voľby pre generovanie mmx, sse, sse2, 3dnow inštrukcií (viď riadok 894 v súbore Makefile). Nepoužívajte optimalizačné voľby -O3 a -ffast-math, pretože Vám GeNeSiS po spustení môže "padať".

Predposledný krok, ktorý musíte urobiť je samotné "vybudovanie" balíka, takže do príkazového riadku napíšte:

make.

Po niekoľkých minútach (to závisí od rýchlosti Vášho procesora a veľkosti operačnej pamäte) máte GeNeSiS "vybudovaný". To spoznáte podľa hlášky: Full GENESIS Compiled -- All Done. V prípade, že proces kompilácie skončil inou hláškou, skúste do príkazového riadku napísať:

make > make.out 2>&1

a prezrite si súbor make.out (napr. more make.out), aby ste zistili, kde "výroba" balíka zhavarovala a mohli tak chybu odstrániť. Najkôr Vám však bude chýbať nejaká knižnica, či hlavičkový súbor. Viac o sa odstraňovaní chýb počas kompilácie dočítate v genesis/src/README.

Posledný krok, ktorý musíte urobiť je nainštalovať GeNeSiS, takže do príkazového riadku napíšte:

make install.

Ak ste použili genesis-2.2.1_Makefile.linux.gz [ .gz 16KB ], celý balík sa nainštaluje do adresára /usr/local/genesis, samozrejme musíte mať právo zapisovať do adresára /usr/local. To je všetko, čo sa týka inštalácie.

Pred samotným spustením softvéru si stiahnite súbory genesis-2.2.1_simrc.gz [.gz 4KB ] a genesis-2.2.1_loader.gz [ .gz 4KB ], rozbaľte ich nasledovne:

zcat genesis-2.2.1_simrc.gz > /usr/local/genesis/startup/.simrc
zcat genesis-2.2.1_loader.gz > /usr/local/bin/genesis && chmod 0755 /usr/local/bin/genesis.

Presvedčte sa, či sa adresár /usr/local/bin nachádza v premennej $PATH (napr. takto: echo $PATH), ak nie, do súboru .bashrc (alebo podobného, ak používate iný interpret príkazov) vo svojom domovskom adresári pridajte nasledovný riadok:

PATH=$PATH:/usr/local/bin

To je už naozaj všetko. Teraz môžete spustiť GeNeSiS príkazom genesis a objaví sa vám textová konzola, podobná tej z MATLAB-u alebo OCTAVE-u.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel