Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Heat Bugs
Jin, Girvan, and Newman Model II
Conway's Life
Mouse Trap
SugarScape



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Jin, Girvan, and Newman Model II

Emily M. Jin, Michelle Girvan, a M. E. J. Newman navrhli jednoduchý model rozširujúcej sa sociálnej siete založenej na troch princípoch:

  • stretnutie medzi dvomi jedincami je tým pravdepodobnejšie, čím majú títo dvaja viac spoločných priateľov; inak je nepravdepodobné,

  • pravdepodobnosť zoznámenia sa takého páru jedincov, ktorí sa stretávajú zriedka s časom klesá a

  • existuje horný limit priateľstiev, ktoré môže jeden jedinec udržiavať.

Použitím počítačovej simulácie našli model, ktorý obsahuje všetky tieto črty a napodobňuje mnohé črty reálnych sociálnych sietí zahŕňajúc vysokoúrovňové zoskupovanie a silnú spoločenskú štrukturovanosť, v ktorej má jedinec podstatne viac kontaktov s ostatnými v jeho komunite ako s jedincami s iných komunít. V nasledujúcom dokumente je tento model aj matematicky popísaný:

growth-social-network.pdf (228kB)
growth-social-network.pdf.gz (197kB)

Výsledok simulácie je zobrazený na prvom obrázku. Počas simulácie sa vytvorili tri izolované skupiny, ktoré sa už ďalej nespojili. Aj v rámci najväčšej skupiny možno sledovať lokálne zhluky vrcholov, ktoré sú navzájom veľmi husto poprepájané, a so zvyškom skupiny sú spojené iba niekoľkými málo linkami. Jednou z možností ako ohodnotiť sociálnu štruktúru reprezentovanú grafom na obrázku je použiť silu spojenia medzi dvomi vrcholmi, ktorá je váženou sumou počtu rozličných ciest v sieti medzi dvomi vrcholmi, pričom kratšia cesta má vyššiu váhu ako dlhšia.

Spomínaní autori sa rozhodli model zjednodušiť, pretože obsahoval nelineárne závislosti a zložité parametre. Váhy jednotlivých spojení dvoch vrcholov v novom modeli nie sú vážené, len "existujú" alebo "neexistujú". Vytvorili nové pravidlá vytvárania vzťahov založené na náhodnom a kvazináhodnom stretávaní sa jedincov. Na začiatku v sieti neexistujú žiadne spojenia a sieť sa inicializuje umelým vytvorením príbuznosti (červené linky) a náhodnými "stretnutiami" jedincov (zelené linky); existujúce linky sa neodstraňujú (používajú sa iba dve z troch pravidiel) až kým všetci jedinci nedosiahnú maximálny počet "priateľstiev". Keď sa tak stane, začnú sa uplatňovať všetky tri pravidlá (linky sa pridávajú aj odstraňujú) a postupne červené linky úplne vymiznú a vzťahy sa nahradia novými. Priebeh demonštruje nasledujúca trojica obrázkov:




Tri fázy simulácie:
Prvá je sieť na začiatku, bez akýchkoľvek spojení vrcholov; v strede môžeme sledovať počiatočné tvorenie spojení, kedy sa ešte existujúce spojenia neodstraňujú; v posledný je výsledok simulácie - počiatočne generované sú takmer úplne nahradené novými. Kliknutím na ktorýkoľvek obrázok sa zobrazí animácia.

Domovská stránka JIN, GIRVAN, and NEWMAN MODEL II

Hore
Kontakt: Marek Bundzel