Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Parametre výstupu - rôzne
Parametre výstupu - rozloženie grafov, zobrazenie
Parametre výstupu - pozastavenie/údaje, mutácia, záverečné nastavenia
Simulácia
Pozastavenie simulácie
Konečný výstup simulácie



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Parametre výstupu - pozastavenie/údaje, mutácia, záverečné nastavenia

DDLab (mvDDLab) umožňuje samočinne pozastaviť simuláciu, s cieľom poskytnúť tak náhľad na rôzne údaje. Dialóg, pomocou ktorého môžete riadiť samočinné pozastavenie simulácie je znázornený na obrázku dole. Ak zadáte 2, simulácia sa bude zastavovať po vykreslení každého podstromu atraktora, voľba 1 vyvolá pozastavenie simulácie až po vykreslení celej oblasti atrakcie. Stlačením ENTER, zvolíte plynulý priebeh simulácie. Simulácia sa dá pozastaviť v ktorejkoľvek chvíli stlačením klávesy q, prípadne pravým tlačidlom myši.

Počas kreslenia grafov sa môžu vypisovať rôzne údaje do terminálového okna (pre Unix-ové a GNU/Linux-ové systémy) alebo na tlačiareň (pre MS DOS). V dialógu, znázornenom na obrázku nižšie, si môžete vybrať medzi vypisovaním iba údajov oblastí atrakcie (voľba 1) alebo údajov oblastí aj príslušných podstromov (voľba 2).

Všetky údaje máte možnosť zapisovať počas simulácie do súboru. Tak isto, ako v predchádzajúcom prípade máte možnosť zapisovať len údaje oblastí alebo aj údaje podstromov, prípadne, pridaním písmena s aj jednotlivých prechádzaných stavov (dialóg pre zapisovanie resp. ukladanie dát je znázornený na nasledujúcom obrázku).

Ak zvolíte zapisovanie údajov do súboru, je treba ešte zadať názov súboru, ku ktorému DDLab pripojí príponu .dat. Dialóg pre uloženie dát do súboru je znázornený na nasledujúcom obrázku.

Ak máte nastavené pole oblastí atrakcie, zobrazí sa Vám dialóg (viď nasledujúci obrázok), v ktorom môžete zapnúť zobrazenie metagrafu atraktorov pomocou voľby m, na čo sa hneď objaví ponuka zobrazenia matice preskokov. Voľba n zapne zobrazenie matice preskokov s číselnou reprezentáciu počtu preskokov do daného atraktora, voľba f zobrazuje v matici pomer k celkovému počtu preskokov, voľba b zobrazí obidve spomínané matice. Táto matica sa zobrazuje v terminálovom okne (teda táto možnosť nie je pre MS DOS).

Po každom vygenerovaní grafov môžete Vašu sieť pozmeniť (zmutovať). Dialóg na nastavenie mutácie je znázornený na obrázku dole. Ak si mutáciu neželáte, zadajte n. Ak zadáte w mutovať sa budú prepojenia, ak zadáte s, b alebo ENTER, meniť sa budú pravidlá (viď ďalej).

Ak ste zvolili mutáciu prepojení, objaví sa Vám dialóg, v ktorom môžete nastaviť prepojenia na miestne (relocal) ako pri CA (voľba l), náhodne meniť všetky prepojenia pri každej mutácii (voľba a), presúvať zadaný počet (voľba n), prípadne percento (voľba p) prepojení.

V prípade špeciálnej mutácie sa Vám objaví dialóg (viď obrázok vyššie) s nasledujúcimi voľbami:

  • 3 - mutácia podľa číselnej reprezentácie pravidla pre k<6, pri ktorej sa toto číslo vždy zníži o jednotku;
  • ENTER - vygenerovanie náhodného pravidla;
  • postupné invertovanie bitov zľava, a to buď bez spätného invertovania predtým invertovaných bitov (1) alebo s ním (0). V prvom prípade má mutácia za následok postupný rast Hammingovej vzdialenosti dvojkového kódu pravidla (kumulatívne invertovanie), v druhom prípade je Hammingova vzdialenosť stále rovná jednej (vždy je oproti pôvodnému pravidlu invertovaný len jeden bit). Táto voľba sa pre k-mix nezobrazuje;
  • 5 - ak ste pri nastavovaní pravidiel obmedzili pravidlá na sumačné, máte možnosť znižovať číslo sumačného pravidla o jedna;
  • 4 - generovanie náhodného sumačného pravidla.

Ak ste v dialógu na nastavenie mutácie zvolili b, objaví sa Vám dialóg, ktorý je znázornený na na nasledujúcom obrázku. Pri každej mutácii sa náhodne nastaví tu určený počet bitov. Môžete si vybrať zmenu všetkých bitov (voľba a), prípadne zadať počet alebo percento bitov, ktoré sa majú zmeniť.

Ak nechcete zastavovať simuláciu po každej mutácii, v nasledujúcom dialógu zvoľte y.

Na záver sa ešte objaví dialóg (je znázornený na nasledujúcom obrázku), ktorý Vám pripomenie typ siete, ktorej simuláciu sa práve chystáte spustiť a ponúka ďalšie špeciálne voľby, popísané v (Wuensche, 2001) kapitola 29.4.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel