Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Riešenie navigácie lietajúcich robotov podľa včiel
Mucha ako vzor
Vážka - aerodynamický zázrak
MFI projekt



Ostatné kapitoly
Walterove korytnačky
BEAM Robotika
Kolektívne správanie robotov
KANSEI
Braintenbergove vozidlá
POPBUGS
iRobot
Insect Robots
Ešte niekoľko robotov ...
MIT Roboty


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


MFI projekt

Projekt mikromechanického lietajúceho hmyzu (MFI micromechanical flying insect)

Cieľom projektu MFI je vyrobiť zariadenie schopné autonómneho letu s rozpätím krídel 25 mm. Projekt začal v máji 1998. Jeho konštrukcia sa zakladá na biologických princípoch. Vysoký výkon skutočných múch je založený na veľkej sile generovanej nerovnomernou aerodynamikou, vysoko výkonným systémom pohonu s malou hmotnosťou, a rýchlym riadiacim systémom so zrakovými a interciálnymi senzorami. Ukázalo sa, že piezoelektrický mechanizmus a flexibilná štruktúra hrudníka poskytujú potrebnú hustotu vývinu energie pre záber krídla napájaného lítiovou batériou. Lítiová batéria je dobíjaná solárnymi článkami. V prvých 3 rokoch sa výskum sústredil na porozumenie aerodynamiky letu muchy a na jeho rozbor, dizajn a výrobu MFI pohonných mechanizmov, hrudník a krídla. V auguste 2001vyvinul MFI prototyp (s 1 krídlom) vztlakovú silu na testovacom stanovišti.(Yan et al., 2001)

Objekt z ktorého sa čerpal dizajn pre projekt MFI bola včela - Calliphora.

Jej dĺžka je relatívne dostatočná pre jednoduché zostavenie pohonov, trupu, krídel a elektroniky. Skupina relevantných parametrov je uvedená v tabuľke.

Parameter

Včela

MFI

Pohon

Sval

Piezoelektrický

Hmotnosť pohonu (mg)

50

50

Sila pohonu (mW)

10

12

Sila krídla (mW)

5

10

Zotrvačnosť krídla (mg-mm2)

20

20

Faktor kvality Q

1-3

2

Rezonančná frekvencia (Hz)

150

150

Tempo/rotácia krídla (stupne)

160/120

120/90

Dĺžka krídla (mm)

11

10

Hmotnosť (mg)

100

100

Prvým kritickým parametrom je či je dodané dostatočné množstvo mechanickej sily do krídel. Vedci prišli na to, že hmotnosť pohonu u MFI je porovnateľná s hmotnosťou včely, pri použití piezoelektrického pohonu dokonca vie vyvinúť väčšiu silu pri danej pracovnej frekvencii. U MFI je potrebné mať porovnateľnú hustotu krídla a tlmenie pre uchovanie kvality Q nízkej a vysokej riaditeľnosti.

krídlo prototypu MFI na testovacom stanovišti
Makety MFI
krídlo MFI a Calliphory
Hlavné komponenty MFI

Integrácia a ovládanie

Hlavné MFI komponenty a podsystémy sú ukázané na obrázku. Od augusta 2001, sa vyrábali konštrukcia, solárne panely, aktivátory, krídla, silové snímače a hrudníkový aparát. Počiatočné testy ukázali generovanie vztlakovej sily mechanizmu na lietanie. Po zvládnutí ovládania vzletu pomocou tohto mechanizmu bude ďalším krokom navrhnúť vhodnú jednotku na výrobu energie, jednotku riadenia letu a komunikačnú jednotku pre diaľkové riadenie. Počiatočným plánom je koncentrovať sa na stabilné vzlietanie, a na používanie jednoduchého optického snímania a vstavaného gyroskopu pre stabilné riadenie polohy hmyzu --- napodobňovanie stratégie riadenia používaného pri muchách. Konečným cieľom je vyrábať a demonštrovať stabilný a autonómny MFI.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel