Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Úvod
Filozofia skupinovej spolupráce servisných robotov ako poloautonómnych robotov
Komunikácia medzi robotom a prostredím
Kolektívne správanie autonómnych robotov
Kolektívne hry robotov
Skupinové správanie robotov
Dosiahnutie globálneho cieľa celej kolónie
Teritoriálne delenie multirobotických úloh
Súťaživosť v koevolučnej robotike
Učenie spoločenského správania
Spolupráca reálnych robotických systémov založených na neurónových sieťach a využitie evolúcie
Roboty tvoria roboty
Záver
Literatúra
O tejto kapitole



Ostatné kapitoly
Walterove korytnačky
BEAM Robotika
Kolektívne správanie robotov
KANSEI
Braintenbergove vozidlá
POPBUGS
iRobot
Insect Robots
Ešte niekoľko robotov ...
MIT Roboty


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Teritoriálne delenie multirobotických úloh

Tieto experimenty nadväzujú na experimenty pojednávajúce o syntéze a analýze základného správania ako podkladu pre generovanie skupiny správania. Rozširuje sa experiment (rovnaká stratégia) na skupinu agentov, využívajúc pritom princíp teritoriálnosti. Adaptovaná (učená) skupina správania balancuje medzi minimalizovaním interferencie v skupinách a maximalizovaním synergie (cieľov dosiahnutých na úroveň skupiny).

Experiment bol prevedený s robotmi R2e, ktoré sú plne autonómne, majú svoj vlastný procesor, batérie aj komunikačný modul. Sú vybavené svetelným detektorom, piezoelektrickými nárazníkmi, na detekciu kolízie, infračervenou závorou (umiestnenou vnútri chápadla) a rádio prijímačom/vysielačom na detekciu absolútnej pozície a na komunikáciu medzi robotmi. Pozícia každého robota sa počíta každú sekundu, roboty vysielajú svoj stav každú polovicu sekundy. Týmto broadcastom oznamujú ostatným, že sú v činnosti a môžu sa postarať o svoj podpriestor. Pracovný priestor robotov je rozdelený po šírke (dĺžke) na toľko častí, koľko robotov sa podieľa na úlohe (resp. koľko robotov je ešte schopných plniť svoju úlohu), v rohu je domáca pôda - home region. Na pracovný priestor je rozložených niekoľko kotúčov, ktoré majú roboty dopraviť na domácu pôdu. Každý z robotov operuje na svojom pracovnom priestore.

Pravidlá správania možno v takto definovanom priestore rozdeliť nasledovne:

  • Posluch – roboty prijímajú správy od ostatných, podľa nich vypočítavajú pracovný priestor. Ďalej prijímajú informácie potrebné na získanie svojej pozície.
  • Správanie “prežitia” – nastáva pri ošetrení udalosti zo senzorov.
  • Správanie zhromažďovania – nastáva, keď je potrebné uchopiť kotúč (niekde vo vnútri svojej pracovnej oblasti) alebo, ak treba kotúč položiť (na hranici pracovnej oblasti – bližšej domovskej pôde).
  • Navigačné správanie – nastáva, keď robot koliduje s iným robotom alebo, keď sa má vysporiadať s prekážkou.
  • Interferencia v skupine nastáva, keď nastane kolízia medzi dvoma robotmi (na hraniciach pracovnej oblasti).

Experimentovalo sa s dvoma, troma a štyrmi robotmi. Z výsledkov experimentu vyplynulo, že so zvyšovaním počtu robotov sa skracuje čas potrebný na dopravenie kotúčov "domov", narastá počet zrážok medzi robotmi a predlžuje sa čas kedy sa roboty pohybovali mimo svoju pracovnú plochu. Experiment chcel priamo poukázať na závislosť interferencie medzi robotmi a hustotou robotov na pracovnú plochu. Medzi týmito dvoma veličinami sa našla priama väzba.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel