Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Úvod
Filozofia skupinovej spolupráce servisných robotov ako poloautonómnych robotov
Komunikácia medzi robotom a prostredím
Kolektívne správanie autonómnych robotov
Kolektívne hry robotov
Skupinové správanie robotov
Dosiahnutie globálneho cieľa celej kolónie
Teritoriálne delenie multirobotických úloh
Súťaživosť v koevolučnej robotike
Učenie spoločenského správania
Spolupráca reálnych robotických systémov založených na neurónových sieťach a využitie evolúcie
Roboty tvoria roboty
Záver
Literatúra
O tejto kapitole



Ostatné kapitoly
Walterove korytnačky
BEAM Robotika
Kolektívne správanie robotov
KANSEI
Braintenbergove vozidlá
POPBUGS
iRobot
Insect Robots
Ešte niekoľko robotov ...
MIT Roboty


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Skupinové správanie robotov

Interaction Lab Meeting Schedule je laboratórium, ktoré sa ako jedno z prvých začalo zaoberať problematikou správania UI systémov v prostredí a spoluprácou týchto systémov. Všetky experimenty aplikovali na reálne systémy - autonómne roboty.


Svoj výskum rozdelili do troch hlavných oblastí:

  1. Multi-robot systems zahŕňa dynamické prideľovanie úloh, špecializáciu, tvorenie, učenie správania a sociálnych rôl, distribuované priestorové mapovanie, automatizovaná analýza a syntéza multirobotických kontrolerov, kooperatívna manipulácia s objektmi a zdokonaľovanie prístupov. Používa sa 28 a viac mobilných robotov.
  2. Multi-modálne reprezentácie - učenie napodobňovaním (percepcia, reprezentácia, riadenie motorov a mapovanie senzory-motory), adaptívne a kombinačné vnútorné programy motorov, učenie nového správania motorov, ošetrenie a analýza pohybu. Používa sa dynamická simulácia ľudského tela.
  3. Multi-agentové systémy - zameriava sa na učenie v distribuovaných multiagentových robotických systémoch. Rozdelenie s nestacionárnymi podmienkami, neurčitosťou, čiastková pozorovateľnosť a distribuované určovanie vlastníctva. Záujem o kooperáciu, súťaživosť, dominantné hierarchie a komunikáciu.

Na experimenty používajú roboty typu R1, R2.

R1

Roboty boli tiež vyvinuté v Interaction Lab Meeting Schedule špeciálne pre výskum v oblasti skupinového správania. Sú vybavené piezoelektrickými nárazníkmi na detekciu kolízie, IR závorou (umiestnenou vo vnútri chápadla) a rádio modemom na detekciu absolútnej pozície na komunikáciu medzi robotmi.

R2

Podobne ako robot R1, aj tento pochádza z Interaction Lab Meeting Schedule. Je vybavený svojim vlastným procesorom, batériami aj komunikačným modulom, svetelným detektorom, piezoelektrickými nárazníkmi na detekciu kolízie, IR závorou (umiestnenou vo vnútri chápadla) a rádio modemom na detekciu absolútnej pozície na komunikáciu medzi robotmi.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel