Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Úvod
Celulárne automaty a elektrická energia
Úvod do FPU vlnových rovníc
FPU vlnové rovnice
Vlnové rovnice spojitých CA
Funkcie a možnosti CAPOW
Galéria - módy Capow
Galéria - hra LIFE
Literatúra
O tejto kapitole



Ostatné kapitoly
Výpočtové schopnosti celulárnych automatov
Celulárne automaty - úvod
Samoreprodukujúce sa celulárne automaty
Kryštálove výpocty
HAL
Boidi
Floyi
Aplikácie celulárnych automatov
CAPOW
LIFE - Hra života
Fredkinov biliardový automat


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Celulárne automaty a elektrická energia

Celulárne automaty (CA) a taktiež elektrická sieť predstavujú paralelný systém.
  • Paralelizmus elektrickej siete: výroba, prenos, rozvod (distribúcia), premena, spotreba elektrickej energie sú reprezentované elektrickými zariadeniami, ktoré vzájomne v každom okamihu interagujú
  • Lokálnosť elektrickej siete: stav každého prvku systému (elektrického zariadenia) sa aktualizuje nezávisle (lokálne) v reálnom čase vzhľadom k ostatným prvkom systému. Napríklad prerušenie obvodu - závisí od lokálnych parametrov prerušenia a od vodičov vedúcich k prerušeniu.
  • Homogénnosť elektrickej siete: pre každý prvok elektrickej siete platia v každom okamihu tie isté fyzikálne pravidlá
Z uvedeného vyplýva, že elektrický systém sa vyznačuje svojou teritoriálnou veľkosťou, zložitosťou a nepredvídateľnosťou.
Skúmaním CA dostaneme lepšiu predstavu možného správania sa fyzického paralelného systému akým je napríklad takáto elektrická sieť. Jej vlastnosti závisia na fyzických parametroch elektrických zariadení (vodičov, generátorov alebo prepínačov pripojených k vodičom...), z ktorých sa skladá. Elektrickú sieť si teda môžeme predstaviť ako veľký paralelný počítač s neúplnými znalosťami správania sa systému. To zapríčiňuje, že niektoré poruchy sa nedajú vysvetliť. Nepredvídateľné udalosti môžu spôsobiť nepredvídateľné výsledky systémového, masívno-paralelného výpočtu.
Nepredvídateľnosť je základný aspekt paralelných systémov. Často sa stáva, že nie je možné predpovedať spôsob práce paralelného systému na základe simulovania ľubovolnými prostriedkami. To je i prípad CA. Znamená to, že niet rýchlejšej cesty ako zistiť výsledok CA, než skutočne spustiť tento CA. Skúmanie CA pomocou programu CAPOW nám dáva oveľa lepšiu predstavu práve o paralelných systémoch, teda aj o elektrických sieťach.
Módy CAPOW:
  • WAVE EQUATION môže byt použitý ako model pre elektrické vlny prenášané po prenosových trasách
  • QUADRATIC WAVE
  • CUBIC WAVE tieto dva módy programu dovoľujú modelovať nelineárne efekty na fyzických prenosových trasách
    Pravidlá programu CAPOW:
    • OSCILLATORS a DIVERSE OSCILLATORS dovoľujú skúmať chovanie elektrických oscilácií
    • OSCILLATOR CHAOTIC simulujú chaotické oscilácie
    • ak budú zdroje oscilácií generátory, WAVE EQUATION budú reprezentovať väzby medzi nimi
    • DIVERSE WAVE OSCILLATORS reprezentuje dynamiku elektrickej siete, v ktorej je veľký počet rozdielne reagujúcich oscilačných zátaží
    Dvojrozmerný CA má tiež význam v modelovaní elektrickej siete. Pomocou CA pravidiel (*.dll) je možné dostať napr. "satelitný pohľad" na elektrickú sieť. Je nutné si to predstaviť ako pohľad nadol z výšky niekoľko sto kilometrov nad zemským povrchom. Generátor bude bunka pripojená k ďalšiemu uzlu. Ak je sieť dostatočne hustá (napríklad mesto) vodiče môžu byt z reprezentácie odstránené.
    • 2D OSCILLATOR WAVE podobne ako 1D
    • 2D HODGE pravidlo difúzie. Tento typ pravidla produkuje časti plôch excitácie a inhibície, podobné aké vidíme pri rozťahovaní čiernych polí. Tie vznikajú pri tom ako sa odpojovače obvodu opätovne pokúšajú pripojiť obvod. Zo satelitného pohľadu sa to dá prirovnať k mestu, ktoré zhasína pri výpadku prúdu.

    Hore
    Kontakt: Marek Bundzel