Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Bunka
Dendrity
SVRule
Laloky
Percepčný Lalok
Inštinkt
Stimul (Stimulus)
Emitor
Receptor
Half-life



Ostatné kapitoly
LEE
Framsticks
EINSTein
Nerve garden
Poly World
Simulácia evolúcie rozhodovania
Nornovia
Creatures 3
Primordial Life
Core War
Desktop Garp
Tierra
Avida


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Percepčný Lalok

Tento lalok pracuje trochu odlišne od ostatných lalokov. Účelom tohto laloku je zosumarizovať všetko, čo Norn si môže "uvedomiť", do jedného laloku, aby si Norn mohol nakoniec uložiť koncepty a spomienky ohľadom týchto predstáv (vytvorených v concept laloku).

Zvyčajný spôsob, prechodu informácie neurónu z jedného laloku na druhý je cez dendrity. Použitím dendritov môžete zosumarizovať informáciu len z dvoch rôznych lalokov (D0 a D1 dendritické spojenia). Pre perception lalok je potrebných viac než dva laloky, takže na tento účel bol vytvorený mechanizmus.

V Genetics Kit má každý lalok možnosť nastaviť, či dáta z neho môžu byť kopírované do perception laloku.


Ako je vidieť na obrázku general sense laloku, možnosti pre vnímanie sú:

  • Yes
  • No
  • Mutually exclusive

Laloky, ktoré sú v originálnom Nornovi označené ako Yes a Mutually exclusive sú:

Lobe Size Data copied to perception lobe?
Drive lobe 16 Mutually exclusive
Verb lobe 16 Mutually exclusive
General sense lobe 32 Yes
Attention lobe 40 Yes

Počet buniek v perception laloku musí byť rovný alebo väčší než celkový počet buniek vo všetkých lalokoch označených ako " Yes" alebo "Mutually exclusive". Celkový počet buniek v lalokoch uvedených hore je 104. Veľkosť perceptionlaloku je 112.

Experiment:

Začnime s Nornom s normálnymi 9 lalokmi a otestujeme laloky s perceptible označeným ako "Yes". Spustite BrainCellMonitor, napojte sa na Creatures a stlačte "Add" tlačidlo, aby ste videli toto:

  • Lobe 0 Cell 32 Dendrite 0
  • Lobe 0 Cell 63 Dendrite 0
  • Lobe 5 Cell 0 Dendrite 0
  • Lobe 5 Cell 31 Dendrite 0

Toto nám umožní vidieť prvú a poslednú bunku v general sense laloku a porovnať to s perceptible bunkou, do ktorej si myslíme, že budú nakopírované. Použijeme teraz príkazy CAOS na odpálenie určitých buniek v general sense laloku (lalok 5) a pozrieme sa, či zodpovedajúca bunka v perception laloku (lalok 0) sa odpáli s podobnými hodnotami.

Skúste spustiť CAOS príkaz: inst, trig 5 0 255, endm

Všimnite si, ako výstup bunky číslo 32 v percepčnom laloku rastie a začína klesať podobným spôsobom ako bunka v general sense laloku, ktorú sme práva odpálili:


Tým sa zdá, že naše predpokladané mapovanie je správne.

Skúste spustiť toto: inst, trig 5 31 255, endm

Všimnite si, ako výstup bunky 63 v percepčnom laloku rastie a kles8 podobným spôsobom ako práve odpálená bunka v general sense laloku. Vyskúšajte rôzne bunky v 5 laloku a uvidíte, že mapovanie, na ktoré sme prišli je správne. Teraz vyskúšame Attention lalok. Použite BrainCellMonitor, aby ste videli nasledovné bunky.

  • Lobe 0 Cell 64 Dendrite 0
  • Lobe 0 Cell 103 Dendrite 0
  • Lobe 7 Cell 0 Dendrite 0
  • Lobe 7 Cell 39 Dendrite 0

Spustite príkaz: inst, trig 7 0 255, endm
a
inst, trig 7 39 255, endm.

Znova by ste mali vidieť odpaľovať ekvivalentné perception bunky.

Možno ste si všimli pri príklade s general sense lalokom, že keď ste odpálili oba general sense neuróny, tak sa odpálili aj oba percepčné. Ale v príklade s attention, pri odpálení dvoch je odpálený len jeden percepčný. Prečo? Je to preto, pretože Attention lalok je označený ako "winner takes all". To znamená, že len bunka s najvyšším výstup sa odpáli - všetky ostatné sa nastavia na nulu a tieto data sa nakopírujú do perception.

A čo s možnosťou "Mutually Exclusive"? Vyskúšajme príklad s Verb lalokom, ktorý je označený ako "mutually exclusive". Pozrite si nasledovné:

  • Lobe 0 Cell 16 Dendrite 0
  • Lobe 0 Cell 31 Dendrite 0
  • Lobe 3 Cell 0 Dendrite 0
  • Lobe 3 Cell 15 Dendrite 0

Spustite: inst, trig 3 0 255, endm
a
inst, trig 3 15 255, endm

Znova by ste mali vidieť odpáliť sa ekvivalentné neuróny. Verb lalok je "winner takes all" lalok, takže uvidíte podobný efekt ako pri Attention laloku.

Voľba Mutually Exclusive pracuje rovnakým spôsobom ako voľba "yes". Rozdiel medzi týmito dvoma voľbami sa objavuje, keď sú linky medzi perception a concept lalokmi. Zvyčajne je 1 až 3 perception buniek napojených na určitú concept bunku. Napojené perception bunky sa počas života môžu meniť, podľa toho, s aké skúsenosti Norn zažije. Ale len jedna bunka z Mutually Exclusive označeného laloku môže prispieť pri formovaní určitého konceptu. Drive (pud) je Mutually Exclusive takže môžeme mať koncept "hungry", ale nie "hungry" a "tired". Verb lobe je taktiež Mutually Exclusive, takže môžeme mať koncept, ktorý hovorí "push", ale nie "push" a "pull".

Hore
Kontakt: Marek Bundzel