|
Bifurkačný diagramCharakter iteračného procesu sa výrazne mení v závislosti od hodnoty r , označovanej ako biotický potenciál. Môžeme pritom pozorovať tri režimy správania:
- ustálenie na konštantnej hodnote
- ustálenie na periodických kmitoch
- chaotické správanie (ale nevybočujúce z istého intervalu hodnôt).
Sledovanie iteračného procesu uľahčia tzv. cobweb diagramy (cobweb - pavučina), ktoré predstavujú grafické riešenie sústavy dvoch rovníc: xi+1 = rxn(1-xi) a xi = xi+1 .
V prvých dvoch prípadoch východzia hodnota x0 ovplyvní síce prechodový dej, ale ustálený režim je už na x0 nezávislý.
Naznačené typy správania znázorňuje tzv. bifurkačný diagram (BD) v koncentrovanej grafickej podobe. V ňom sa pre všetky hodnoty 0 < r ≤ 4 na vodorovnej ose vynášajú v zvislom smere hodnoty xi po doznení prechodových dejov. Pre jednotlivé r dostaneme potom podľa príslušného typu správania:
- jeden bod - ustálenie na konštantnej hodnote); pre
0 < r ≤ 1 sa xi ustáli na nule, teda populácie vyhynie - na obrázku je táto časť vynechaná.
n bodov pre periódu n ustálených kmitov
- chaoticky rozložené body na úsečke.
Na nasledujúcom applete je možné sledovať, ako sa mení dynamika iterácie v závislosti na voľbe hodnoty r . Radiobuttonmi je možné navoliť niektoré charakteristické režimy ale je možné jazdcom pod pravým oknom voliť aj iné r . Jazdcom pod ľavým oknom je možné voliť východziu hodnotu x0 .
- ustálenie na konštantnej hodnote
- vyhynutie - pre
0 < r ≤ 1 smeruje hodnota xi s rastúcim i k nule, teda populácie vyhynie,
- aperiodické ustálenie na nenulovej hodnote - pre
1 < r ≤ 2 je prechodový dej monotónny (bez prekmitu),
- kmitavé ustálenie na nenulovej hodnote - pre
2 < r ≤ 3 dochádza k prekmitnutiu a prechodový dej predstavuje tlmené kmity. Napríklad pre r = 2.8 sa tieto kmity ustália na hodnote xa= 0.6429 .
- oblasť bifurkácií - Pri hodnote
r = 3 nastáva bifurkácia (delenie krivky na dve vetvy - odtiaľ aj názov diagramu). Pre 3 < r < 1+√6 =3.44949... vzniknú po doznení prechodových dejov kmity s periódou 2 , napr. pre r = 3.2 sú to hodnoty xb = 0.5130 a xc = 0.7995 . Pri hodnote r = 1+√6 ≅3.45 dochádza k ďalšej bifurkácii - objavia sa kmity s periódou 4 . Ďalší rast r je sprevádzaný novými a novými bifurkáciami a teda aj ďalším zdvojovaním periód. Proces postupných bifurkácií končí pri hodnote rA = 3.569945672... (v tzv. akumulačnom bode), za ktorým začína oblasť chaosu.
- oblasť chaosu
- chaotické správanie - iteračný proces predstavuje nepravidelnú postupnosť hodnôt z určitého intervalu (resp. niekoľkých neprekrývajúcich sa intervalov,
- okná vyšších periód s vnorenými bifurkáciami - ustálenie na kmitoch s vyššími periódami, napr. pri hodnote
r = 1+√8 ≅3.83 začína okno cyklov s periódou 3 , konkrétne pre r = 3.84 ho predstavujú hodnoty x = 0.1493, 0.4877 a 0.9594 . Sú tu aj okná pre cykly s periódou 5, 6. 7, ... , pričom aj v týchto oknách dochádza k bifurkáciám.
Predchádzajúci obrázok v ľavej časti prezentuje výrez BD s už spomínaným oknom periódy 3 ako aj okno pre cyklus s periódou 5 , ktoré začína pri r = 3.73817 . Aj v týchto oknách dochádza k bifurkáciám - základná perióda sa na pravom okraji okien opakovane zdvojuje. Pravá časť predošlého obrázku znázorňuje detailnejšie okno periódy 3 , v ktorom je pre hodnotu r = 3.846 kúsok za bifurkáciou perióda 6 . Na konci okna nastáva zase chaos aj s "vnorenými" oknami vyšších periód (napríklad pri r = 3.854 perióda 9 ako analógia okna periódy 3 v pôvodnom BD).
Uvedené výrezy naznačujú, že BD vykazuje fraktálový charakter - kvázi-sebapodobnosť na rôznych úrovniach. Nakoľko pri týchto výrezoch došlo iba k redukcii horizontálneho rozmeru BD, spomínaná kvázi-sebapodobnosť nie je dobre viditeľná. Nasledujúci applet je z tohoto pohľadu oveľa názornejší.
Applet je rozdelený do troch okien. Po jeho spustení je v prvom okne vykreslený bifurkačný diagram a v ňom je sivým štvorcom vyznačená oblasť pre zoomovanie. Stredné okno zobrazuje túto oblasť v 8 násobnom zväčšení. Aj v ňom je ďalším sivým štvorcom vyznačená oblasť pre zoomovanie. Tretie okno potom zobrazuje túto oblasť v 52 násobnom zväčšení vzhľadom k prvému oknu. V treťom okne je možné opakovane vyznačiť myšou ďalšie výrezy. Pôvodný obsah tretieho okna je potom prekresľovaný do druhého a v treťom je vykreslený nový zväčšený výrez. V druhom okne je sivým štvorcom naznačená časť bifurkačného diagramu, ktorá je vykreslená v treťom. V prvom okne sú z dôvodu prehľadnosti vykresľované už len vodiace čiary, kde stred aktuálneho (posledného) výrezu je v ich priesečníku.
Po kliknutí na Reload je vykreslený bifurkačný diagram len v prvom okne (druhé a tretie sú prázdne).Zároveň je prvé okno aktívne, čiže je v ňom možné urobiť výrez (len štvorcový). Následne bude výrez z prvého okna vykreslený v druhom okne pod ktorým sa nachádza aj hodnota jeho zväčšenia. Teraz je aktívnym druhé okno v ktorom obdobne môžeme vyznačiť výrez, ktorý bude vykreslený v treťom. Ďalej už pokračujeme spôsobom, opísaným v predchádzajúcom odstavci.
V (Yorke a Li, 1975) je uvedený dôkaz, že keď sa v ľubovolnom jednorozmernom systéme objaví pravidelný cyklus s periódou tri, potom bude vykazovať aj cykly s vyššími periódami a tiež aj úplne chaotické úseky.
|