Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Delenie imunitných mechanizmov
Antigény
Hlavné komponenty imunitného systému
Bunky imunitného systému
MHC molekuly
Imunitná reakcia
Základné vlastnosti imunitného systému
Imunitná pamäť



Ostatné kapitoly
Freemanove K modely
Umelé imunitné systémy
Biomimicry - Biomimetics
Umelé chémie
Chemické vlny
DNK počítače
Artificial Music
Memetika
Artificial Life Games
Artificial Art
Väzenská dilema


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Imunitná reakcia

Úplne prvou ochrannou bariérou medzi okolitým svetom a ľudským organizmom sú koža, tráviaci a dýchací systém. Tiež sú to cesty, ktorými do nášho organizmu najčastejšie vstupujú škodlivé cudzie látky. V prípade, že sa im podarí prekonať tieto primárne bariéry, ako ďalšia prekážka v ich ceste sú mechanizmy vrodenej imunity. Na imunitnej reakcii sa ako prvé začínajú podieľať neutrofily a makrofágy, ktoré začnú s elimináciou patogénov v priebehu niekoľkých hodín.

Vrodená a špecifická imunita - porovnanie času aktivácie
Vrodená a špecifická imunita - porovnanie času aktivácie (Abbas & Lichtman, ???)

Okrem toho má vrodená imunita na starosti aj šírenie signálov (pomocou APC buniek), ktoré spúšťajú mechanizmy špecifickej obrany. V rámci vrodenej imunity existujú ešte aj ďalšie mechanizmy, ako je napríklad činnosť NK buniek, komplementárna kaskádová reakcia (eliminácia patogénov pomocou reťazca bielkovín nachádzajúcich sa v krvi), alebo činnosť interferónov. Interferóny sú molekuly bielkovín produkované bunkou infikovanou vírusom. Majú schopnosť chrániť iné bunky organizmu tým, že v nich aktivujú produkciu enzýmov blokujúcich množenie sa vírusu. Ich ďalšou funkciou je stimulácia lymfocytov.

Špecifická imunitná odpoveď je zahájená v lymfatických uzlinách. Patogény, ktoré vstupujú do organizmu napr. cez kožu, sú odchytené APC bunkami, ktoré ich spracujú a vystavia pomocou MHC komplexu na svojom povrchu. APC bunky potom takto upravené antigény transportujú do lymfatických uzlín.

Aby T a B lymfocyty mohli začať plniť svoju funkciu, je potrebné aby sa aktivovali. B lymfocyty sa môžu aktivovať aj priamo kontaktom s antigénom, T lymfocyty potrebujú na svoju aktiváciu rozpoznať antigén naviazaný na MHC molekulu. Tc lymfocyty potrebujú na svoju plnú aktiváciu 2 signály: prvý od Th lymfocytu, ktorý je aktivovaný pomocou APC bunky. Druhý signál je tvorený kontaktom Tc lymfocytu s nakazenou bunkou.

Výsledkom aktivácie lymfocytov je ich diferenciácia na efektorové (plazmocyty u B lymfocytov a aktivované T lymfocyty) a pamäťové bunky. Aktivované T lymfocyty opúšťajú lymfatické uzliny a sú schopné lokalizovať a zničiť antigény na ľubovoľnom mieste organizmu. Pamäťové bunky takisto opúšťajú lymfatické uzliny a zaisťujú rýchlejšiu reakciu v prípade ďalšieho napadnutia rovnakým antigénom. Organizmus využíva bunkovú imunitu hlavne na ničenie intracelulárnych mikróbov (vírusy). Plazmocyty ostávajú v lymfatických uzlinách a produkujú protilátky, ktoré sa potom pohybujú organizmom a napádajú antigén. Protilátková imunita sa využíva hlavne ako obrana proti extracelulárnym mikróbom, ako sú napríklad baktérie.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel