Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Hranice oblastí
Oblasť I
Oblasť II
Oblasť III
Oblasť IV



Ostatné kapitoly
Dimenzia pobrežia
Chaos - úvod
Model kyvadla
Pickoverove biomorfy
Fraktály v prírode
Teória katastrôf
Fractint
Lotka-Volterra model
IFS - systém iterovaných funkcií
Logistická rovnica
Mandelbrotova množina
Newtonova metóda generuje fraktály


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Oblasť I

Pre všetky body v oblasti I platí, že majú jediný atraktor (okrem nekonečna), do ktorého skonvergujú. Je ním bod (1, 1). Je to singulárny bod (asymptoticky nestabilný) pre diskretizované rovnice uvedené v kapitole Teória.
Ak odštartujeme iterácie pre akúkoľvek kombináciu parametrov (p, h) z danej oblasti, skončia všetky body v atraktore (1, 1). Jediný rozdiel medzi orbitami pre body z tejto oblasti bude v rýchlosti konvergencie k atraktoru. Rýchlosť konvergencie bodov v oblasti bude mať charakter vrstevníc ako na obrázku.

Náčrt rýchlosti konvergencie k atraktoru (1, 1) v oblasti I

Krivky v strednej časti obrázka naznačujú vrstevnice rýchlosti konvergencie k atraktoru v smere šípok. V hornej časti (začiatok šípok) je konvergencia k atraktoru rýchlejšia ako na konci šípok, či v ľavom dolnom rohu roviny h-p. Horná a dolná časť obrázka (hore) názorne zobrazuje aká rýchla je konvergencia k atraktoru. Tieto obrázky sú vytvorené softvérom, ktorý bol na tento účel napísaný. Je na nich jasne vidieť rozdiel, ktorý popisujem vyššie. Konvergencia navrchu je pre parametre p = 0.9, h = 0.4 a spodný záber ukazuje rýchlosť konvergencie bodu roviny pre p = 0.2 a h = 0.1.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel