Tep, srdce – reguláciaTáto kapitola bola vytvorená na základe zdroja [Zeeman's Heartbeat]
Začnime stanovením troch základných čŕt srdcového cyklu, cez ktoré potom odvodíme matematický model. Tieto vlastnosti sú:
-
model musí mať rovnovážny stav zodpovedajúci diastole (relax srdca)
-
má obsahovať metódu sledovania elektrochemických impulzov prichádzajúcich z pacemaker-a (ktoré kážu srdcu stiahnuť sa do systoly)
-
má odrážať vlastnosť ohraničenosti cyklu i rýchly návrat do originálnej rovnováhy
Náš model bude mať dve závislé premenné: x a b . x reprezentuje mieru natiahnutia svalu, b zase elektrochemickú aktivitu. Potom diastole zodpovedá dvojica x0, b0 a systole hodnoty x1, b1 . Hlavný parameter bude T , ktorý je odrazom napnutia systému.
Aby sme správne implementovali model srdcového cyklu, musíme predstierať, že matematické rovnice poskladané z partikulárnej skupiny rovníc adekvátne popisujú základné funkcie fyziológie srdca. V našom prípade trieda, z ktorej vychádzame, musí mať dva stupne voľnosti. S cieľom prispieť k vývoju tohto modelu uvedieme tieto rovnice:
e * dx/dt = -(x3 - T*x + b)
db/dt = (x - x0) + u*(x0 - x1)
-
ak
b0 <= b <= b1 a pre tie hodnoty x , pre ktoré (x3 - Tx + b) > 0 potom u = 1
-
ak
b > b1 potom pre každé x položíme u = 1
-
inak
u = 0
Kde e je malý parameter závislý na mierke časovej osi. Hodnota premennej u zaručuje cyklický chod systému, ak by nebola táto hodnota, srdce by sa len stiahlo a prestalo biť. Na nasledujúcom obrázku vidíme jednoduchý fázový portrét:
originál obrázku
Hodnota premennej b je vynesená na horizontálnu, premennej x na vertikálnu os.
Aby sme bližšie špecifikovali funkciu u , uvažujme ju ako parameter, ktorý určí kedy má srdce biť a kedy relaxovať. Ak u = 1 , srdce bije, ak u = 0 , odpočíva.
|