Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Úvodné nastavenia v DDLab-e
Nastavenie susedstva prvkov
Nastavenie prepojení
Nastavenie pravidiel
Prezeranie a úprava štruktúry siete
Simulácia
Prispôsobenie výstupu simulácie
Výstup simulácie s novými parametrami
Na záver



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Nastavenie pravidiel

V prvom dialógu (je znázornený na nasledujúcom obrázku), ktorý sa týka nastavenia pravidiel máte dve možnosti voľby. Ak zadáte t, pravidlá budú môcť byť len sumačné (totalistické). V našej simulácii však požadujeme ľubovoľné pravidlá, preto stlačte ENTER.

Objaví sa Vám obrázok, znázornený dole, ktorý predstavuje tabuľku všetkých trojmiestnych dvojkových čísel (keďže máme k najviac 3). Tabuľka Vám poslúži ako pomôcka pri ručnom zadávaní pravidiel. My si však necháme pravidlá vygenerovať.

V pravom hornom rohu DDLab-u teraz môžete vidieť dialóg (viď obrázok dole), v ktorom sa musíte rozhodnúť, či povolíte pri náhodnom generovaní pravidiel ľubovoľné pravidlo (voľba a), alebo prinútite generátor, aby nuly na vstupe spôsobovali nulu na výstupe (voľba ENTER). Pre náš experiment sa výborne hodí práve táto druhá možnosť, pretože nechceme aby z neprítomných látok v modeli vznikali nejaké látky.

Voľba h, v dialógu znázornenom na nasledujúcom obrázku, Vás zavedie k ručnému zadávaniu pravidiel pre každý prvok zvlášť, m spôsobí vygenerovanie väčšinových pravidiel (ak je na vstupoch viac jednotiek ako núl, výstup sa nastaví na 1). Voľba f urobí to isté ako m, ale výstupy pre samé nuly a pre samé jednotky sa obrátia. Voľba ENTER vygeneruje pravidlá úplne náhodne, c vygeneruje náhodné, ale kanalizujúce pravidlá. Aby ste sa už konečne dostali k simulácii, zvoľte náhodné pravidlá (ENTER).

V prvom riadku aktuálneho okna (viď obázok nižšie) teraz môžete vidieť informáciu o tom, že máte určené už aj pravidlá. Môžeme sa na ne teraz pozrieť pomocou M.

V tomto dialógu program ponúka ešte pestrú škálu funkcií, z ktorých niektoré dôležité teraz spomenieme. Ako horný informačný riadok napovedá, program tu ponúka prezeranie/úpravu/učenie Vašej siete. Voľby m a M už pre ich jednoduchosť popisovať netreba. Pomocou voľby c, sa dostanete do módu prezerania, úpravy a učenia siete s grafickým zobrazením siete na kružnici (viď nasledujúca podkapitola).

Hore
Kontakt: Marek Bundzel