Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Parametre výstupu - rôzne
Parametre výstupu - analýza a histogramy
Simulácia
Nastavenia simulácie počas behu a pozastavenia



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Parametre výstupu - rôzne

V prípade, že ste v prvom dialógu pre výstupné parametre zadali voľbu s, program sa Vás bude dotazovať na nastavenia výstupných parametrov pre dopredný beh simulácie a vykresľovanie priestoročasových obrazcov, ktoré predstavujú stavy siete v jednotlivých časových krokoch. Výstupné parametre pre dopredný beh sú, podobne ako pre spätný beh, rozdelené do niekoľkých kategórií, ku niektorým sa dostanete priamo z nasledujúceho dialógu, znázornenom na obrázku nižšie.

Pomocou voľby a sa dostanete k nastavovaniu analýz simulácie (hustota obrazcov, histogram vstupnej frekvencie a entropie). Voľba h Vás zavedie k nastaveniu rôznych histogramov. Ak chcete prejsť nastavenia všetkých parametrov, stlačte ENTER.

Ak ste v predchádzjúcom dialógu zadali voľbu prechádaznia všetkých parametrov (ENTER), program Vám ponúkne možnosť výberu medzi postupnou a paralelnou aktualizáciou stavu siete (dialóg je znázornený na obrázku vľavo dole). Bežne používaná je paralelná aktualizácia (voľba ENTER), pre postupnú zadajte s.

      

Ak ste zvolili postupnú aktualizáciu, môžete si vybrať jej postupnosť (dialóg je znázornený na obrázku vpravo hore), ktorá môže byť zľava doprava (voľba ENTER), sprava doľava (voľba b), náhodná (voľba r), ručne zadaná (voľba s) alebo vybratá zo zoznamu možností usporiadania tejto postupnosti, ktorých je n!. Posledné dve možnosti sú prístupné iba pre siete s počtom prvkov menším ako 31.

V nasledujúcom dialógu (viď obrázok dole) môžete nastaviť spôsob farbenia prvkov. Ak zadáte v, farby jednotlivých prvkov v obrazcoch budú určované podľa hodnoty prvku (0/1). Prednastavený spôsob je zafarbovanie prvkov podľa stavu ich okolia v predchádzajúcom kroku. Farby sa vyberajú z 16-farebnej palety. Ak je potrebných viac farieb (pre k>4) ako 16, potom sa postupne opakujú.

Priebeh simulácie a vykresľovanie obrazcov môžete krokovať (dialóg je znázornený na nasledujúcom obrázku). Program sa Vás opýta, kedy si prajete pozastaviť simuláciu. Voľbou s sa simulácia pozastaví po zaplnení obrazovky. Ak zadáte p, simulácia sa pozastaví po Vami určenom počte krokov. Ak zadáte ENTER, simulácia bude prebiehať plynule, bez pozastavenia.

V dialógu, ktorý je znázornený na obrázku vľavo dole, máte možnosť zmeniť rozmer zobrazenia obrazcov siete z pôvodného na 1D, 2D alebo 3D. Dialóg, znázornený na obrázku vpravo dole, Vám ponúka možnosť riadiť vykresľovanie obrazcov po zaplnení obrazovky. Vykresľované obrazce sa môžu postupne posúvať (voľba s), alebo začať vykresľovať odznova (voľba ENTER).

      

DDLab (mvDDLab) umožňuje pracovať aj s pravdepodobnostnými sieťami. V nasledujúcom dialógu (viď obrázok dole) môžete nastaviť pravdepodobnosť priradenia novej hodnoty (update) v ďalšom kroku (hodnota prvku v takejto sieti teda môže občas ostať nezmenená aj vtedy, keď sa zmeniť má) a pravdepodobnosť výstupu (output), čo znamená pravdepodobnosť toho, že hodnota prvku bude priradená riadne podľa stavov jeho susedov a pravidla alebo náhodne. Ak sú obidve pravdepodobnosti nastavené na 100%, dostávate obyčajnú DDS.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel