Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Parametre výstupu - rôzne
Parametre výstupu - rozloženie grafov, zobrazenie
Parametre výstupu - pozastavenie/údaje, mutácia, záverečné nastavenia
Simulácia
Pozastavenie simulácie
Konečný výstup simulácie



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Simulácia

Graf stavových prechodov tiež nazývaný graf oblastí atrakcie alebo jednoducho oblasti atrakcie, je hlavným výstupom DDLab-u (mvDDLab-u). Skladá sa z niekoľkých izolovaných podgrafov, ktoré odpovedajú rôznym oblastiam atrakcie simulovanej siete (pole oblastí atrakcie - basin of attraction field). Uzly týchto podgrafov sa vykresľujú na sústredné kružnice a každý z nich odpovedá jednému stavu siete (graf pre celý stavový priestor má teda 2N uzlov). Hrany grafu spájajú za sebou nasledujúce stavy. Uzly (stavy) atraktora sú na prvej kružnici z vnútra, pričom ich časová postupnosť je v smere hodinových ručičiek. Na každej ďalšej kružnici smerom od stredu sa nachádzajú stavy x krokov dozadu, kde x je poradie kružnice, ak kružnicu atraktora počítame ako nultú. To znamená, že ak sa sieť nachádza v niektorom stave na tretej kružnici, po troch krokoch vstúpi do atraktora.

Špecialitou programu je, že stav atraktora, cez ktorý sa sieť do atraktora počas simulácie dostane, vykreslí na najpravejšej strane kružnice. Takto sa dá ľahko vyčítať bod vstupu do atraktora z nejakého počiatočného stavu.

Po nastavení výstupných parametrov začne program kresliť grafy stavových prechodov podľa Vašich nastavení. Táto činnosť môže trvať rôzne dlho v závislosti od rýchlosti počítača, veľkosti siete, zložitosti grafického výstupu (napríklad súčasné zobrazovanie priestoročasových obrazcov značne simuláciu spomaľuje), ďalej od Vami zvolených úloh (napríklad ukladanie výsledkov simulácie do súboru). Simuláciu môžete v ktorejkoľvek chvíli prerušiť pomocou klávesy q alebo pravého tlačidla myši, pričom Vám program poskytuje niekoľko priebežných údajov (podľa nastavenia) z jej výsledkov a rôzne možnosti pokračovania.

Keď DDLab (mvDDLab) ukončí vykresľovanie grafov, zobrazí najprv výstupy zvolených funkcií, ako napríklad metagraf atraktorov alebo histogram vstupných stupňov. Po zatvorení týchto okien sa zobrazí konečná obrazovka simulácie.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel