Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Počiatočný stav
Parametre výstupu



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Počiatočný stav

Ako už bolo spomenuté v úvode, v DDLab-e a mvDDLab-e sú dva druhy simulácie, v rámci ktorých môžete pracovať v troch základných módoch.

  1. Generovanie poľa oblastí atrakcie (vyžaduje spätný beh).
  2. Generovanie jedinej oblasti atrakcie alebo podstromu stavu (vyžaduje spätný beh).
  3. Generovanie priestoročasových obrazcov (vyžaduje dopredný beh).

V prvom prípade na počiatočnom stave veľmi nezáleží. Program pri generovaní všetkých oblastí atrakcie tak či tak musí preskúmať všetky stavy siete. Nastaviť počiatočný stav má síce význam aj v tomto prípade, ale nie je to také dôležité ako v ďalších dvoch prípadoch.

Ak chcete generovať len jedno pole oblastí atrakcie, musíte určiť stav, ktorý do neho patrí ako počiatočný stav siete. Pri tomto type simulácie program dopredným algoritmom z počiatočného stavu nájde atraktor a potom spätným algoritmom vygeneruje celú oblasť atrakcie tohto atraktora.

V prípade generovania priestoročasových obrazcov taktiež potrebujete vedieť v ktorom stave začať. Pravdaže, program by si tu mohol počiatočný stav vygenerovať aj sám, ale keďže jeho tvorca má rád slobodu, na počiatočný stav sa Vás najprv opýta.

Ak ste teda v prvej výzve DDLab-u zvolili s pre generovanie jedinej oblasti atrakcie resp. pre dopredný beh, po nastavení parametrov siete sa objaví dialóg zobrazený na nasledujúcom obrázku.

Podobne ako pri nastavovaní pravidiel, počiatočný stav máte tiež možnosť zadať v dvojkovom, desiatkovom alebo šestnástkovom tvare (voľba b, d alebo h), nechať si vygenerovať náhodný počiatočný stav (r), opakovať posledný zadaný stav (p) alebo načítať stav zo súboru .eed (l). Ako pomôcky Vám poslúžia ešte voľby w pre nastavenie veľkosti okna (vhodné pri nastavovaní stavu veľkej siete), f pre nastavenie stavu na samé jednotky a e pre nastavenie stavu na samé nuly.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel