Prírodou inšpirované algoritmy

študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie

Späť ku kurzom triedy
Obsah
Úvod
Základné nastavenia
Nastavenia siete
Simulácia
Spätný beh - oblasti atrakcie
Dopredný beh - priestoročasové obrazce
mvDDLab, viachodnotový DDLab
Simulácia živej bunky
Simulácia Bylovej slučky
Slovník
Linky a literatúra
O tejto kapitole



Ostatné kapitoly
Swarm
RePast
LEM
SDML
Eos
DDLab


Tutoriály
 Celulárne automaty
 Morfogenéza
 Simulátory
 Evolučné algoritmy
 Chaos
 Roboty
 Rôzne


Základné nastavenia

Užívateľské rozhranie DDLab-u i mvDDLab-u je realizované formou dialógov. Väčšina parametrov, volieb a nastavení sa zadáva pomocou klávesnice (klávesové skratky, krátke príkazy a číslice) v dialógových riadkoch alebo oknách. Všetky parametre v určitej časti (zadávanie siete, nastavenie parametrov výstupu) treba zadávať postupne a kvôli oprave niektorého z nich sa musíte často vrátiť niekoľko krokov späť a zadať nasledujúce parametre znova. Nie je to užívateľsky veľmi príjemné prostredie, ale po niekoľkých hodinách práce sa s ním každý, koho zaujímajú DDS, spriatelí.

Prvý dialógový riadok, ktorý sa objaví hneď po štarte programu, je znázornený na nasledujúcom obrázku. Obsahuje ponuku možností, ktoré v tejto chvíli máte a skrátené príkazy, pomocou ktorých si jednu z nich môžete vybrať. Teraz program čaká na zadanie príkazu z klávesnice. Príkazom g sa otvorí okno, v ktorom môžete zmeniť niektoré jeho grafické črty (veľkosť okna, veľkosť písma, farbu pozadia, atď.). Príkazom r sa dá nastaviť počiatočný stav generátora náhodných čísel. Príkazom s zvolíte dopredný beh, resp. generovanie iba jednej oblasti atrakcie alebo len jej podstromu. Vo všetkých dialógoch je aj prednastavená určitá odpoveď, ktorú môžete potvrdiť stlačením klávesy ENTER. V tomto prípade je to možnosť field, t.j. generovanie všetkých oblastí atrakcie DDS.

Zároveň sa s prvou výzvou objaví po spustení i prvé informačné okno (viď obrázok nižšie). Obsahuje informácie o verzii programu a dátume jeho vydania, screen informuje o súčasnej veľkosti okna, pt o veľkosti písma, randseed udáva hodnotu počiatočného čísla generátora náhodných čísel a mouse buttons je informácia o funkciách tlačidiel myši. Ľavé tlačítko funguje ako klávesa ENTER, pravé tlačidlo ako klávesa q, ktorá Vás vráti k predchádzajúcemu dialógu.

Poloha dialógových a informačných okien a riadkov sa v rôznych situáciách mení. Taktiež aj postupnosť niekoľkých výziev býva niekedy vypisovaná pod seba a niekedy sú jednotlivé výzvy zobrazované v jednom okne a nové postupne nahrádzajú predchádzajúce.

Už aj počas zadávania parametrov siete DDLab resp. mvDDLab poskytuje niekoľko údajov týkajúcich sa jej vlastností, napríklad: parametre pravidiel (lambda, P, Z, počet kanalizujúcich vstupov), údaje o štruktúre (histogram výstupných stupňov prvkov), atď.

Obsah okna DDLab-u ako aj mvDDLab-u sa po minimalizovaní alebo prepnutí na inú pracovnú plochu vymaže (netýka sa MS DOS). Program však má funkciu na jeho uloženie a načítanie zo súboru a aj jeho vytlačenie na tlačiarni. Informuje o tom spodný informačný dialóg (viď nasledujúci obrázok).

Možnosti grafického výstupu, analýzy, zápisu výsledkov, ktoré poskytuje program pri simulácii, sú veľmi bohaté. Nastavenie výstupných parametrov a rôznych grafov a analýz je realizované tiež pomocou dialógov, ale mnohé z nich sa dajú nastaviť a zapínať alebo vypínať aj počas behu pomocou klávesových skratiek, alebo pri prerušení simulácie v rôznych dialógových oknách. Niektoré funkcie sú spoločné pre obidva druhy simulácie, iné sú zase určené výnimočne len pre jeden druh.

Najjednoduchší spôsob ako odštartovať prvú simuláciu je jednoducho prijať všetky prednastavené hodnoty a voľby pomocou enter alebo ľavého tlačidla myši, od spustenia DDLab-u až do začatia simulácie. Menej jednoduchý, ale o to užitočnejší spôsob je, čítať jednotlivé výzvy a sledovať aké prednastavené hodnoty program ponúka, prípadne niektoré z nich pozmeniť.

DDLab i mvDDLab ovplývajú veľkým množstvom funkcií, preto v tomto tutoriáli nenájdete podrobný popis všetkých týchto funkcií. Ten je možné nájsť v pôvodnej, štyristo stranovej príručke, napísanej v angličtine.

Hore
Kontakt: Marek Bundzel