Prírodou inšpirované algoritmyštudijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie |
||||||
SoftwareDos / Windows :
Tento program bol vytvorený pre systém MS-DOS. Autorom je Laurens
J. Lapre. Program je parser, teda analyzuje vstupný súbor a vytvorí výstupný súbor podľa zadaných parametrov. Vstupom je popis L-systému vo formáte ako v (Prusinkiewicz & Lindenmayer,1990). Výstupom je súbor v jednom z podporovaných výstupných formátov : POV, DXF,
BLB, VRML. Najjednoduchší spôsob práce s programom je použitie preddefinovaných jednoduchých
skriptov. Go.bat spustí parser a následne aj prezerač so zadaným L-systémom.
Program Lviewer je určený na priame prezeranie objektov vytvorených
analýzou l-systémov. V prípade, že programu Lparser nezadáme typ výstupného formátu, vytvorí
len súbor output.vol , ktorý môžeme rovno prezerať pomocou programu
Lviewer. Lviewer zobrazuje objekt trojrozmerne a zároveň aj jednotlivé priemety
do rovín L2povid je pomocný program na spracovanie výstupu pre program POVray. Vytvorí popis scény a zahrnie do nej POV objekty vytvorené programom Lparser. V programe Lviewer natočíme objekt do požadovanej polohy a Lv2povid ho skonvertuje do súborov .pov a .inc pre program POVray. Lparser je schopný spracovať aj popisy parametrických L-systémov. Obrázky ukazujú ako vznikne obrázok Airhorse spojením niekoľkých častí :
Lparser umožňuje použiť počas tvorby objektu aj mutáciu. Z jedného opisu L-systému je potom schopný náhodným mutovaním vytvoriť rôzne objekty. Na generovanie mutácií slúži jednoduchý skript mutate.bat, ktorému ako parameter zadáme meno súboru s popisom L-systému. Nasledujúce obrázky vznikli mutáciou z jedného popisu :
![]() Obrázky vytvorené pomocou programu Lparser a POVray môžete vidieť v galérii. Program na manipuláciu a kreslenie L-systémov. Lsysedit bol vytvorený pre operačný systém Windows. Má jednoduchý grafický interface, kde môžeme nastavovať parametre L-systému. Súčasťou programu sú aj príklady L-systémov. Lsysedit má bohužiaľ iba úplne jednoduchý grafický výstup. Program na generovanie reťazcov a kreslenie L-systémov vytvorený Jozefom Chválom. LSysMaker bol vytvorený pre operačný systém Windows 95/98/NT. Súčasťou programu sú aj príklady L-systémov. UNIX :Software bol vytvorený Przemyslawom Prusinkiewiczom a jeho študentami na univerzitách v Regine and Calgary. Je to vylepšená verzia L-systémov opísaných v knihe The Algorithmic Beauty of Plants. Program beží na pracovných staniciach Silicon Graphics. Je distribuovný s detailným užívateľským manuálom a s vzorovými modelmi. Súčasná distribúcia zahŕňa Virtuálne Laboratórium, ktoré uľahčuje experimentovanie s modelmi; panel, program ktorý vytvára a zobrazuje ovládacie panely na interaktívnu manipuláciu parametrov modelu; a ise, interaktívny editor povrchu. Software je dostupný zo stránky Virtual Laboratory. Program napísal Christoph Streit v C++ a realizuje simulácie parametrických DOL-systémov. Podporuje aj tabuľkové L-systémy a stochastické aplikácie produkcií. Je založený na popise L-systémov v The Algorithmic Beauty of Plants, ale nie je priamou implementáciou tu prezentovaných L-systémov. Program podporuje animácie a niekoľko výstupných formátov zahrňujúc X11 display, ppm a Rayshade. Software je dostupný cez ftp Zdrojový kód je v súbore graphtal-1.0.tar.Z. Software napísal Jon Leech v C++ podľa popisu L-systémov v knihe The Algorithmic Beauty of Plants. Používa dátové súbory na popis L-systémov a ovláda sa z príkazového riadku. Obrazový výstup je vo formáte PostScript. Je schopný simulovať všetky príklady z knihy The Algorithmic Beauty of Plants až po kapitolu 5. Software je freeware a je dostupný cez ftp. Zdrojový kód je v súbore lsys.tar.Z. Program podporuje prácu so základnými verziami L-systémov ako aj so stochastickými, zátvorkovými a parametrickými L-systémami. Lsdraw je predovšetkým určený na generovanie rastlín, ale môžeme ho použiť aj na generovanie geometrických obrazcov, fraktálnych útvarov a kriviek. Program využíva prostriedky knižnice Iris Inventor v prostredí počítačov Silicon Graphics. Vytvára 3D objekty, s ktorými je možné ďalej manipulovať a vytvárať animácie. Nasledujúce obrázky sú príklady výstupu s programu lsdraw :
Macintosh :Program je úplnou implementáciou 0L, (1,1)L, a stochastických systémov. Autorom je Paul Bourke. Má dobrý užívateľský interface, a rôzne štandardné nástroje Macintosha, ako sú print, copy/paste, atď. Obsahuje veľa príkladov rastlín. Súbor má názov Lsystem.sit.hqx. Existuje aj 3D verzia programu - 3dlsystem.sea.hqx. Obidve verzie sú shareware, obsahujú manuály vo formáte MSWord a sú dostupné cez ftp. Program je výsledkom práce Bryana Horlinga. Je implementáciou 0L-systémov z 2D korytnačou grafickou interpretáciou. Je dostupný z Bryanovej WWW stránky. Generátor rastlín a fraktálov, napísaný Przemyslawom Prusinkiewiczom (spoluautormi sú Mark Haidl a Valerio Franceschin). Je to jednoduchá aplikácia na tvorbu farebných 2D obrázkov z popisov L-systémov. Program je dostupný cez ftp z Univerzity v Calgary. Meno súboru je pfg.3.0.sit.hqx - a StuffIt archív, ktorý bol BinHex-ovaný. Zdrojový kód v C je priložený, ako aj vzorové dátové súbory a detailný manuál. Produkt je freeware. |
||||||
Kontakt: Marek Bundzel |