Jednoduchý RD model - matematický popisV tomto modeli uvažujeme, že vzory na zvieratách vznikajú ako výsledok nestabilít v difúzii v koži len počas embryonálneho vývinu. Zmeny počas rastu jedinca neberieme do úvahy.
Nech C je vektor koncentrácie morfogénov. Rovnicu priestorovej a časovej dynamiky morfogénov vyjadríme:
∂C/∂t = F(C) + D 2C
Kde F(c) je nelineárna vektorová funkcia a D je diagonálna matica.
Rovnice môžeme prispôsobiť tak, že matica D=diag(1,d) . Kde d reprezentuje relatívnu veľkosť difúzneho koeficientu morfogénu v porovnaní k ďalšiemu.
Turing povedal, že v prípade ak D=0 a C bude stabilné F(C*)=0 , potom za určitých podmienok zavedenie nenulového D môže vytvoriť priestorovú rôznorodosť vzorov.
Pre korektné definovanie problému musíme zaviesť ohraničenia a počiatočné podmienky. Nech B je doména problému a ∂B je jej ohraničenie. Potom počiatočné podmienky a ohraničenia zapíšeme:
n. C = 0 na ∂B
C(r,0) = G(r)
Nech C* je riešenie F(C)=0 . C je riešenie, ktoré je nemenné na celom priestore, a tak 2C*=0 . Zlinearizujeme rovnice podľa bodu C* .
∂C/∂t = F(C)+D 2C
∂C*/∂t=F(C*)+D 2C*
∂c/∂t =αAc+D 2c
Kde c=C-C* a αA=(∂F∂C) , α je bezrozmerný mierkový parameter, ktorý je úmerný štvorcu nad priamkou v jednorozmernom priestore a plochou v dvojrozmernom systéme.
Ak je c v priestore nemenné, správanie systému je pre malé |c| rovnaké, ak ho vyjadríme rovnicou:
∂z/∂t = αAz
Systém je stabilný, ak všetky korene determinantu rovnice
det[λI-αA]=0
majú negatívnu reálnu časť. Vo všeobecnosti súčin všetkých koreňov rovnice, keď A je nxn , je rovný αndet[A] a súčet koreňov je αtr(A) .
Pre dvoj-komponentový systém je rovnica vlastných hodnôt:
λ2-αtr(A)λ+α2det(A)=0
Keďže máme podmienku, že obidva korene sú záporné, det(A) je kladné číslo, t.j. obidva korene majú rovnaké znamienko a súčet koreňov je záporný.
Teraz sa vrátime k rovnici, ktorá popisuje priestorovú zmenu s ohľadom na separovanie premenných, čiže c(r,t)=W(r)T(t) , kde W(r) je funkcia so skalárnou hodnotou a T(t) je vektorová funkcia.
W(r)∂T/∂t =W(r)αAT(t)+ 2W(r)DT(t)
Ohraničíme W funkciami, ktoré budú riešením problému s ohraničeniami:
2W(r)=-k2W(r)
r. W =0 pre r na ∂B
Tak vznikne
W(r)∂T/∂t - αAT + k2DT] = 0
Pre riešenie exp(αt)T pre T(t) musí byť
W(r)[λI - αA + k2D]T = 0
a tak
det[λI - αA + k2D] = 0
α sú vlastné hodnoty matice M=αA-k2D . Ak vniká priestorová nestabilita, jedna z vlastných hodnôt pre k2 musí mať kladnú reálnu časť. Ak k2=0 , žiadna z vlastných hodnôt nemá reálnu časť.
Pre dvoj-komponentový systém je rovnica, ktorá spĺňa hore uvedené podmienky
λ2 - tr(M)λ + det(M) = 0
Aby riešenie kvadratickej rovnice malo kladnú reálnu časť pre danú hodnotu k , musí byť splnená aspoň jedna z podmienok:
- koeficient
λ je záporný
- konštanta je záporná
Keďže sme predpokladali, že -tr(M)=–αtr(A)+k2tr(D) a tr(A) sú záporné pre stabilný stav, nemôže byť koeficient &alphy;, -tr(M) záporný. Preto jediný spôsob ako dosiahnuť, aby aspoň jeden koreň mal kladnú reálnu zložku, je že det(M) bude záporný pre nejaké hodnoty k2 .
Graf ukazuje príklad, keď det(M) je záporné pre určité hodnoty k2 . V tom prípade musí byť hodnota d taká, že pre hodnoty k2, det(M)=0 a derivácia det(M) vzhľadom na k2 je tiež 0 . Hodnota d taká, že det(M) je rovnobežná s osou k2 sa nazýva kritická hodnota d, dc .
Horeuvedené riešenie sa hodí na modelovanie vzorov u plazov.
Periodické riešenia v prevažne lineárnej doméne, ako je napríklad koža hada, vedú k vytvoreniu pruhov vo všetkých oblastiach nad určitou hraničnou hodnotou. U viacrozmerných domén nájdeme aj pruhy, aj škvrny. Popísal to napr. Murray (Murray, 1981).
Murrayova metóda riešenia využíva Helmholtzovu rovnicu, W(r)= -k2W(r) . Murray popisuje vzory, ktoré vznikajú na doménach v tvare šesťuholníka, kosoštvorca alebo trojuholníka.
|