|
Kruh buniek - matematický popis a riešenieKruh buniek
Z veľkého počtu geometrických útvarov, v ktorom môžu byť bunky zoskupené, patrí kruhové zoskupenie k tým najjednoduchším, a môžeme na ňom ľahko ukázať vytvorenie diferenciálnych rovníc.
Predpokladajme, že máme N rovnakých buniek a dva podstatné morfogény X a Y . Nepodstatných morfogénov môže byť aj viac. Napr. takých, ktoré slúžia ako katalyzátor v reakcii medzi podstatnými morfogénmi. Koncentráciu X v bunke r označíme ako Xr a koncentráciu Y v r ako Yr . V každej bunke r , kde 1 ≤ r ≤ N dochádza k difúzii s bunkami r-1 a r+1 . Medzibunková difúzna konštanta pre X je µ a pre Y je ν . Na jednotku rozdielu koncentrácie látky X dochádza k difúzii bunky so susednou bunkou, ktorá ma menšiu koncentráciu, v pomere µ . Podobne je to s morfogénom Y a konštantou ν . Taktiež musíme brať do úvahy intenzitu chemickej reakcie. Predpokladajme, že chemická reakcia má tendenciu zvyšovať morfogén X v pomere f(X,Y) a morfogén Y v pomere g(X,Y) . Ak sa zoberú do úvahy aj zmeny X a Y spôsobené difúziou, správanie systému popíšeme 2N diferenciálnymi rovnicami.
Ak f(h,k):g(h,k)=0 , potom izolovaná bunka je v rovnovážnom stave pri koncentrácii X=h , Y=k . Rovnovážny stav v tomto kruhovom systéme sa dosiahne ak Xr=h a Yr=k . Môže to byť stabilný alebo nestabilný rovnovážny stav. Ak predpokladáme, že systém je blízko rovnovážneho stavu môžeme napísať: Xr=h+xr , Yr=k+yr . To isté môžeme vyjadriť aj rovnicami: ax+by pre f(h+x, y+k) a cx+dy pre g(h+x, y+k) . Keďže f(h,k)=g(h,k)=0 nie potrebné definovať už žiadnu konštantu. Predpokladáme, že x a y sú malé čísla, a preto členy s vyššími mocninami x a y môžeme zanedbať. Hodnoty a, b, c, d predstavujú hraničné reakčné intenzity. Všeobecne môžu byť popísané maticou s počtom prvkov M2 , kde M predstavuje počet morfogénov. Hraničná reakčná intenzita má rozmery recipročnej hodnoty za čas. Ako jej príklad môžeme uviesť napr. intenzitu rádioaktívneho rozpadu.
Za týchto predpokladov môžeme rovnice zapísať nasledovne:
Na vyriešenie týchto rovníc zavedieme nové súradnice
.
A potom:
.
To sa dá zapísať aj ako
.
Za použitia vzorca
.
dostaneme
.
a obdobne
.
Dostali sme rovnice so separovateľnými premennými. Dve rovnice prislúchajú ξ1 a η1 , dve ξ2 a η2 atď. Tieto rovnice sú lineárne s konštantnými koeficientmi. Nech ps a ps´ sú korene rovnice.
.
Potom riešenie rovníc je
.
Kde koeficienty As, Bs, Cs, Ds nie sú nezávislé, ale sú obmedzené a spĺňajú
.
Ak ps=ps', rovnice sa zmenia na
.
Spätnou substitúciou a nahradením premenných xr, yr premennými Xr, Yr (aktuálne koncentrácie) dostávame riešenie
.
kde As, Bs, Cs, Ds sú ľubovolné komplexné čísla.
|