Prírodou inšpirované algoritmy
študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie
|
|
Plátanie dier v (nielen) ropných potrubiach
Vedci z Aberdeen Univerzity vyvinuli metódu pre detekciu a "plátanie" dier v ropných potrubiach, založenú na princípe akým ľudské telo reaguje na poranenia kože.
Únik spôsobený trhlinami v potrubí môže spôsobiť výrazné nebezpečenstvo pre životné prostredie ako ja prerušenie dodávok ropy a finančné straty.
Organizácia pre zdravie a bezpečnosť poukazuje na potrebu redukovať straty ropy spôsobené únikom cez trhliny, kôli enviromentálnemu a ekonomickému dopadu. Táto technológia sa ukazuje ako adekvátne riešenie.
The Advanced Technology for Leak Location and Sealing system (ATLLASTM)
používa tok kvapaliny v potrubí. Tak ako krv dodáva trombocyty na miesto poranenia aby zabránila úniku a vytvorila krvný koláč tak aj ATLLASTM dodáva špecialne navrhnuté "trombocyty" na miesto úniku.
Spomínané umelé "trombocyty" sú vytvorené z polymérov tvorených rôznymi látkami. Typ a pomer látok záleží na type úlohy. Kľúčové faktory sú teplota kvapaliny a tlak v potrubí. Keď spomínaný materiál dosiahne miesto úniku, tlak unikajúcej kvapaliny tlačí "trombocyty" k vnútornej stene potrubia a drží ho tam, formujúc dočasnú "záplatu". Systém je schopný opraviť malé až stredne veľké trhliny, kde diera je menšia ako priemer potrubia. Každý "trombocyt" obsahuje elektronickú známku. Keď čistiace koleso prechádza cez potrubie, zariadenie na ňom upozorní technikov na presneú polohu trhliny. Potrubie môže ďalej fungovať zatiaľ čo technici môžu plánovať opravu.
ATLLASTM technológia funguje pri ľubovoľnom tlaku a je taktiež vhodná pre použitie vo vodnom a chemickom priemysle. Vedci vytvorili firmu Brinker Technologies pre komerčné využitie tejto technológie. Plánujú skúšobnú prevádzku pre North Sea Oil Industry v pobrežných ropných potrubiach.
|
|
Kontakt: Marek Bundzel |