Prírodou inšpirované algoritmy
študijné materiály pre projekt mobilnej triedy umelej inteligencie
|
|
Úvod Jedným zo symbolov teórie chaosu je Mandelbrotova množina (MM), názorne ilustrujúca ako jednoduché (nelineárne) pravidlo je schopné generovať nesmierne zložité štruktúry.
Mandlebrot študoval vlastnosti iteračnej formuly zi+1 = zi2 + c , kde uvažoval c ako parameter a iteráciu začínal vždy hodnotou z0 = 0 . Prvkami MM sú tie c v komplexnej rovine, pre ktoré absolútna hodnota čísla zi pri iterácii nerastie do nekonečna (nasledujúci obrázok - body MM vyznačené čierne).
 Mandelbrotova množina
Dynamika iterovania a vzťah MM a JM
Keďže MM aj Juliove množiny (JM) sa vytvárajú tou istou iteračnou funkciou ( zi+1 = zi2 + c ) je dosť pochopiteľné, že medzi nimi bude existovať nejaký vzťah. Tento vzťah má niečo do činenia aj s vlastnosťami MM čo sa týka dynamiky iterovania. Je zaujímavé sledovať vlastnosti JM v závislosti na tom, či príslušná konštanta c je alebo nie je prvkom MM. Najzaujímavejšou je pritom oblasť hraníc MM - jedná sa o matematickú analógiu z fyziky dobre známych fázových prechodov, pri ktorých dochádza k dramatickým zmenám štruktúr aj dynamiky. Základný rozdiel je v tom, že bodom mimo MM odpovedajú JM tvorené izolovanými bodmi a bodom vnútri MM odpovedajú spojité JM.
|
|
Kontakt: Marek Bundzel |