Úvod

Z dôvodu dosiahnutia maximálneho ekonomického a sociálneho výsledku by mal byť výskum v oblasti informačných technológií(IT) zameraný hlavne na sprístupnenie týchto technológií pre obyčajných ľudí.
Budovanie takejto rozvinutej informačnej spoločnosti je podmienené jednoduchou a prirodzenou interakciou s aplikáciami. Vo všeobecnosti je možné povedať, čím jednoduchšia a prirodzenejšia je interakcia s komplikovanými aplikáciami, tým viac zložitých procesov je potrebné implementovať do danej aplikácie. Procesy, ktoré bežia na pozadí často svojou činnosťou pripomínajú ľudské uvažovanie. V prípade človeka by sme prejavy danej aplikácie považovali za prejav inteligencie. Vízia inteligentného interaktívneho prostredia (ambient intelligence - všadeprítomná, obklopujúca, okolitá inteligencia) dáva používateľa, človeka do centra pozornosti výskumu v tejto oblasti[9].
Výskum v oblasti spracovania signálov je kľúčovým momentom pri realizácii mnohých inteligentných aplikácií. Inteligencia, ako vlastnosť aplikácií nás vedie k výskumným oblastiam ako strojová inteligencia a výpočtová inteligencia.
V súčasnosti existuje vo svete trend spájania metód rôznych oblastí výpočtovej inteligencie. Jednotlivé technológie a ich možné kombinácie našli svoje uplatnenie v rôznych oblastiach - riadenie procesov, spracovanie signálov a pod. Táto práca je zameraná na použitie prostriedkov výpočtovej inteligencie (a rozumných kombinácií týchto prostriedkov) pri spracovaní vizuálnej informácie.
Pri spracovaní obrazu je často požadované priradiť každému bodu obrazu jemu prislúchajúcu detailnú vlastnosť. Tieto vlastnosti získame oddelením jednotlivých častí obrazu od seba, čo je proces segmentácie. V ďalšom sa vybudujú modely obrazu, ktoré popisujú výskyt jednotlivých vlastností. Na konci procesu zmeníme hodnoty bodov tak, aby spracované vlastnosti boli viac konformné s vyšpecifikovaným modelom vlastností, pričom miera odchýlky je určená hodnotiacou funkciou. Hľadáme množinu parametrov, ktoré minimalizujú túto funkciu.
Na splnenie vymenovaných kritérií budeme zvažovať aplikáciu prostriedkov výpočtovej inteligencie (VI). Zo všeobecnej definície VI vyplýva, že našou snahou bude aplikovať technológie zahrňujúce neurónové siete (NS), teóriu fuzzy množín (FM) a evolučné výpočty (EV). V prípade NS a EV hovoríme o biologicky inšpirovaných technológiách; FM svojou charakteristikou pripomínajú každodenné ľudské uvažovanie.
Výber týchto prístupov súvisí s ich vlastnosťou spĺňať aspoň čiastočne vyššie spomenuté podmienky. Napríklad segmentácia môže byť vykonaná pomocou NS. Naviac môžme pripojiť parametre modelu obrazu, ako nastaviteľné parametre pre NS. Na druhej strane, úloha FM je zrozumiteľne popísať jednotlivé časti modelu obrazu, t.j. špecifikácia vizuálnych preferencií človeka. Základné aspekty[56] problematiky spracovania obrazu sú: Pre paradigmu adaptívneho spracovania obrazov, kde sú použité tri základné časti - segmentácia, popis a optimalizácia - sú vyššie vymenované problémy jadrom a základom výskumu.

Subsections
Adrian Toth 2005-11-16